Златна олимпијска медаља вероватно је највећа почаст коју може да доживи један спортиста. Али, да ли вам је познато да се идеја о одржавању олимпијских игара родила још пре 2500 година!
Према грчкој легенди, Херкул, Зевсов син, основао је олимпијске игре. Најстарији подаци говоре о играма које су одржане 776. године пре нове ере на пољанама крај града Олимпије. Пуних хиљаду година ове игре су се одржавале сваке четврте године, све док их Римљани нису укинули 394. године.
Стари Грци су сматрали да су олимпијаде врло важне, па су према размаку између њиховог одржавања мерили време. Тај размак износио је четири године и звао се олимпијада. Олимпијске игре представљају пример како се остваривао грчки идеал "У здравом телу, здрав дух". Ништа није смело да спречи одржавање игара. Ако би се десило да се води рат у то време, и њега би преки- дали.
Тек 1500 година доцније француски барон Пјер де Кубертен дошао је на помисао да обнови олимпијске игре. На његов предлог у Паризу је 1894. године одржан Међународни конгрес пет- наест земаља. Учесници овог Конгреса једно- гласно су одлучили да поново уведу игре и да их држе сваке четврте године. Две године касније на обновљеном стадиону у Атини одржане су прве модерне олимпијске игре.
У данашње олимпијске игре укључене су многе спортске гране које чак нису ни постојале у стара времена: кошарка, ватерполо, фудбал, бициклизам, стрељаштво и хокеј на трави.
Данас се о олимпијским играма стара Међународни олимпијски комитет, а свака земља има свој национални одбор који одлучује о њеном учешћу на олимпијади.
Нема коментара:
Постави коментар